Maskinskrivning med edb

Maskinskrivning med edb’ er et dansk udviklet Windows-program til indlæring af 10-finger blindskrift.
Programmet kan bruges af alle, der på en hurtig og sjov måde ønsker at lære eller at forbedre 10-finger blindskrift – og dermed lære at skrive hurtigt og sikkert på pc.

10-fingersystem betyder, at alle 10 fingre benyttes – og at hver finger har sine bestemte taster at trykke på. Dermed bevæges fingrene over kortere afstand. Dette giver sikkerhed og hurtighed.

Blindskrift betyder, at du lærer at skrive uden at kigge på tastaturet. Dermed er det slut med at kigge på tastaturet for at se, om dine fingre rammer de rigtige taster og efterfølgende at kigge op på skærmen for at se, om du har skrevet korrekt. Disse bevægelser er tidskrævende, unødvendige og anstrengende. Det er lige før, at man får ondt i nakken af at kigge på Nuser, der åbenlyst ikke har lært 10-finger blindskrift.

Ledetaster:
Her ser du et billede af et tastatur, og farverne viser, hvilke fingre der skal taste på hvilke taster. Venstre hånds fingre taster på tasterne i venstre side af tastaturet og højre hånds fingre på tasterne i højre side af tastaturet.
Tommeltotten taster kun på mellemrumstangenten. Fx skal venstre hånds ringfinger kun taste på tasterne: 3, W, S, X og Alt. Her markeret med blå skrift.
Som udgangspunkt er fingrene placeret på ledetasterne: A-S-D-F og J-K-L-Æ. De er på tastaturet markeret med mørk baggrund.

Hastighed og sikkerhed
Når en finger har tastet på en af ‘sine taster’, vender den tilbage til ‘sin ledetast’. Dermed er der altid kort bevægelsesafstand for fingrene. Dette giver hastighed og sikkerhed, da en finger, der trykker på en tast i nærheden, bevæger sig hurtigt – og der laves ikke så mange fejl, som hvis tasten var i den anden ende af tastaturet. 😃

Nøgleord:

  • Enkelt
    • Med sin enkle opbygning er det meget let at finde rundt i Maskinskrivning med edb.
  • Brugervenligt
    • Programmet er meget let at komme i gang med. Der kræves ingen lange forklaringer. Så snart det er indlært, hvordan brugernavnet findes, er Maskinskrivning med edb selvforklarende. Der kan overalt i programmet tastes på F1-tasten for at få hjælp.
  • Pædagogisk
    • Øvelserne er systematisk opbyggede, således at der fra starten læres den rette fingersætning.
    • Der indøves rigtig mange almindelige ord og endelser, således at der ikke benyttes meningsløs tid på at øve ord og bogstavkombinationer, som sjældent eller aldrig bruges.
  • Hurtighed og sikkerhed
    • Der indøves ofte forekommende danske bogstavkombinationer og ord for at give en hurtigere og mere sikker skrivning.
  • Motivation
    • Der udarbejdes udførlige statistikker, så du kan følge din udvikling. Og du kan sammenligne dine resultater med andre brugere af Maskinskrivning med edb.
    • Der er mulighed for at skrive eksamenstekster og få en bedømmelse efter 7-trinsskalaen eller 13-skalaen – eller blot at få vist din hastighed og fejlprocent.
    • At få dokumenteret sine forbedringer er yderst motiverende.
  • Spil
    • I spillene OrdTetris og RulleTekster indøves fx primært endelser såsom -ende, -ede,
      -erne, ….
    • Dette for at indøve endelser som en sekvens frem for enkeltstående tastetryk. Fx består endelsen -ende af 4 tastetryk – men ved at øve endelsen rigtig mange gange, kan den tastes som en sekvens (som 1 bevægelse), således at det føles som 1 tastetryk.
      Dette fx i ordene løbende, hoppende, springende, …
    • Dermed stiger hastigheden selvfølgelig væsentligt.

Få et overblik over alle programmets funktioner.